Europiečių judėjimas pateikė pasiūlymus LR Vyriausybės programai: kviečia imtis veiksmų demokratijai ginti
Lapkričio 28 d. Europiečių judėjimas pateikė savo pasiūlymus 19-osios LR Vyriausybės programai.
Savo kreipimęsi į paskirtąjį LR Ministrą Pirmininką Gintautą Palucką, kandidatą į LR užsienio reikalų ministrus Kęstutį Budrį ir kandidatę į LR krašto apsaugos ministres Dovilę Šakalienę, Europiečių judėjimas pažymėjo, jog rusijos agresija prieš Ukrainą – tai karas prieš visos Europos vertybes: laisvę, demokratiją, žmogaus teises. Kaip konstatuojama 2024 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitoje[1], tikėtina, kad Rusijos vykdoma informacinė politika tik agresyvės, o informacinių atakų kampanijos Lietuvoje paveiks didelę visuomenės dalį; bus siekiama bauginti visuomenę, stiprinti nepasitikėjimą institucijomis ir trikdyti paramos tiekimą Ukrainai. Pilietinės galios indeksas[2] rodo, kuo labiau žmonės patenkinti demokratija, tuo labiau jie pasiryžę ginti Lietuvą karo atveju, tad visuomenės atsparumo hibridinėms grėsmėms ir pasitikėjimo demokratija bei Vakarų partneriais stiprinimas yra mūsų nacionalinio saugumo interesas.
Pažymėtina, jog demokratijos ir Europos vertybių gynimas yra vienas iš naujosios Europos Komisijos šios kadencijos prioritetų. „Mūsų demokratija ir institucijos yra puolamos. <…> Privalome daryti daugiau, jog demokratiją apgintume”, konstatuoja Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen 2024-2029 m. Europos Komisijos politinėse gairėse[3]. Demokratijos gynimui skirtas atskiras Europos komisaro portfelis, kuris pavadintas „Demokratija, teisingumas ir teisės viršenybė“. Lūkesčių laiške[4] Europos Komisaras kviečiamas ginti demokratiją šešiose srityse: (1) sukurti naują Europos Demokratijos Skydą, (2) kovoti su užsienio informacijos manipuliacija ir kišimusi bei dezinformacija, (3) užtikrinti rinkimų sąžiningumą ir integralumą, (4) apsaugoti politinių kandidatų ir išrinktų atstovų saugumą, (5) apsaugoti nepriklausomą žiniasklaidą ir žurnalistus, (6) sukurti Pilietinės Visuomenės Platformą.
Tad atsižvelgiant į šiuos argumentus ir geopolitinės situacijos keliamas rizikas, naujoji Vyriausybė kviečiama imtis aktyvių veiksmų demokratijai nuo vidaus ir išorės grėsmių ginti, įgyvendinant priemones 3 srityse:
- Demokratijos gynimas ir stiprinimas,
- Lietuvos ir Vokietijos santykių visuomeninėje ir ES politikos srityje stiprinimas,
- Proeuropietiškos pilietinės visuomenės stiprinimas ir ES vertybių sklaida ES kaimynystėje.
Su pilnu pasiūlymų tekstu galima susipažinti čia: čia.